Zobacz rozkładówki

Książka pt. Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje będzie pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o Bocheńszczyźnie. I choć sam autor zaznacza, że praca nie ma charakteru monografii, lecz jest subiektywnym wyborem tematyki od pradziejów do współczesności, to ilość i różnorodność przedstawionych w niej zagadnień odbiega od standardowej zawartości książki historycznej.

W przeciwieństwie  do wydanej w 1980 roku monografii pod red. Feliksa Kiryka, zatytułowanej Bochnia. Dzieje miasta i regionu, autor oraz wydawca postanowili tym razem stworzyć książkę poświęconą dziejom Bocheńszczyzny nie w formie trudnego, nieprzystępnego dzieła naukowego lecz popularnonaukowego, przeznaczonego dla możliwie szerokiego grona czytelników.

– Zależało mi, aby pokazać historię Bochni i regionu barwnie i ciekawie, bez nadmiernego aparatu naukowego, ale opierając się na szerokiej i rzetelnej bazie źródłowej – od dokumentów archiwalnych, po publikacje cyfrowe – mówi autor książki, Janusz Paprota.

To właśnie sposób prezentowania wiedzy historycznej na portalu Janusza Paproty sprawił, że zaproponowaliśmy mu podjęcie ogromnej pracy nad  stworzeniem książki poświęconej historii ziemi bocheńskiej.

Pan Janusz Paprota jest prawdziwym pasjonatem historii – zwłaszcza historii lokalnej. Pisze o niej ciekawie i z polotem. Wybór autora publikacji o dziejach Bocheńszczyzny był więc oczywisty. Kiedy niemal dwa lata temu przyjął naszą propozycję podjęcia pracy nad tym gigantycznym przedsięwzięciem byliśmy mu niezwykle wdzięczni. Teraz, kiedy widzimy już ostateczne efekty tej długiej i ciężkiej pracy, możemy mówić o wielkiej satysfakcji.

A książka, robi naprawdę duże wrażenie. Ma 616 stron objętości. Składa się z dziesięciu rozdziałów podzielonych na 40 obszernych artykułów. Dla wzbogacenia i uatrakcyjnienia jej formy, każdy rozdział poprzedzają kalendaria wydarzeń umieszczone na osiach czasu. Autor przytacza dziesiątki wyróżnionych graficznie ciekawostek, a całość dopełniają zdjęcia i ilustracje, których jest około pięciuset.

Premierowa promocja książki zaplanowana jest na 16 marca i odbędzie się w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.

KSIĄŻKA W LICZBACH

OBJĘTOŚĆ: 616 stron
FORMAT: B5
OPRAWA: twarda (szyto-klejona) ze srebrnymi tłoczeniami
DRUK W PEŁNYM KOLORZE na papierze kredowym

LICZBA ROZDZIAŁÓW: 10
LICZBA ARTYKUŁÓW: 40
LICZBA CIEKAWOSTEK: ok. 80
LICZBA ILUSTRACJI: ok. 500
LICZBA DAT NA OSI CZASU: ok. 250

A na zachętę kilka rozkładówek…