Niezwykła podróż

Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje, to książka która powstała z pasji i szacunku do historii – zwłaszcza historii lokalnej. Dzieło jest pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o historii Bochni i regionu. Autor oraz wydawca postanowili stworzyć publikację poświęconą dziejom Bocheńszczyzny nie w formie trudnego, nieprzystępnego dzieła naukowego, lecz popularnonaukowego, przeznaczonego dla możliwie szerokiego grona czytelników. Historia Bochni i regionu jest tu pokazana barwnie i ciekawie, w oparciu o szeroką i rzetelną bazę źródłową. Książka napisana jest z lekkością i polotem, który nie zawsze towarzyszy dziełom historycznym. Jej lektura wciąga, a atrakcyjna szata graficzna czyni ją jeszcze przyjemniejszą. Wydanie publikacji zbiegło się z jubileuszem 770-lecia lokacji Bochni, stając się jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów jubileuszowych.

Zapraszam Państwa w niezwykłą podróż. Niezwykłą dlatego, bo będziemy przemieszczać się zarówno w czasie jak i w przestrzeni. Punktem wyjścia naszej wędrówki będzie królewsko-górnicze miasto Bochnia, ale odwiedzimy również inne miejscowości na ziemi bocheńskiej, mogące się pochwalić ciekawą historią. (…)

Podróż w czasie będzie dość długa, bo zaczniemy ją w pradziejach, a zakończymy pod koniec XX wieku. Odbędziemy ją dzięki 40 artykułom tematycznym, ułożonym mniej więcej w kolejności chronologicznej. Dla lepszej orientacji w czasie posłużą nam kalendaria wydarzeń umieszczone na osiach czasu poprzedzających poszczególne rozdziały. Ostatnie z nich, obejmujące wydarzenia po 1989 roku, potraktujmy jako historię „najnowszą”, którą większość z nas, mieszkańców tej ziemi, wspólnie jeszcze tworzy.

Ze wstępu Autora