Przy zamówieniu za kwotę 100 złDARMOWA WYSYŁKA!

 

 

 

TWÓRCY ODCHODZĄ – DZIEŁA POZOSTAJĄ        65 zł

Zbiór biografii kilkuset artystów w tym w dużej części niekiedy mało znanych artystów ludowych. Książka składa się z trzech części. W pierwszej części autor opisuje Różne przejawy twórczości. Jest tu: Sztuka tradycyjna, Poszukiwanie formy, Od Światowida po świętego Wita, Muzycy i grajkowie, Wiejskie rękodzieło, Wspomnienia włościan, Gromadzenie i rozproszenie. Część 2 – to Artyści z „łaski bożej”, Część 3 – „Primus inter pares”.

Format: B5, Objętość: 412 str.; Oprawa miękka; Wydanie I – 2022; Autor: Marian Sopata

NAJPIĘKNIEJSZE LEGENDY POWIATU BOCHEŃSKIEGO

Legendy stanowią żywe i barwne uzupełnienie dziejów każdej społeczności. Odwołując się do zrębów tożsamości lokalnych wspólnot, pozwalają lepiej je zrozumieć. Oddajemy w Państwa ręce zbiór dziesięciu najpiękniejszych legend związanych z obszarem powiatu bocheńskiego. Spośród wielu tajemniczych opowieści pochodzących z Bochni i okolicznych gmin wybraliśmy dziesięć – naszym zdaniem najciekawszych, a przede wszystkim najbardziej charakterystycznych dla tego zakątka. Niektóre w wyraźny sposób odnoszą się do historii tej ziemi, inne zanurzone są w tajemniczej aurze podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Lekturę legend polecamy szczególnie młodszym czytelnikom, choć zapewniamy, że po tego typu literaturę można sięgać w każdym wieku.

Format: 20×20; Objętość: 60 str., Oprawa miękka, Autor:M. Olejnik, M. Kalupa, Wydanie I 2021 r.
ZOBACZ PODGLĄD   25.00 zł

DZIEJE PARAFII WIELOPOLE SKRZYŃSKIE DO 1945 ROKU (ks. Grzegorz Wójcik)

Niniejszy zarys dziejów parafii wielopolskiej został napisany jako praca magisterska w latach studiów autora w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Książka stanowi uzupełnioną i poszerzoną wersję pierwotnej pracy magisterskiej. Poświęcona jest dziejom parafii Wielopole Skrzyńskie od czasu jej powstania (XIV w.), aż po 1945 r. Wielopole sławę w Polsce zyskało dzięki urodzonemu na plebanii twórcy teatralnemu Tadeuszowi Kantorowi. Przy pisaniu niniejszej pracy wykorzystano źródła rękopiśmienne oraz drukowane, a także liczne opracowania. Korzystano z zasobów kilku archiwów kościelnych i państwowych. Książkę podzielono na osiem rozdziałów, ze względu na potrzebę ujęcia różnych aspektów istnienia i działalności parafii. Publikację dopełnia aneks zawierający dokumenty, fotografie, rysunki, pieczęcie i mapy.

Format: B5; Objętość: 252 str., Oprawa twarda, Autor: ks. Grzegorz Wójcik, Wydanie I 2021 r.
ZOBACZ PODGLĄD

  65.00 zł

Już w sprzedaży!

OKRUCHY NIEBA czyli prosto o wierze – MAGDALENA MARAJ

We współczesnym świecie refleksja nad sobą staje się luksusem, na który coraz rzadziej nas stać. Nie mamy czasu, siły, ochoty, a niekiedy też odwagi na to, by zastanawiać się nad swoim życiem. Ta książka może być w tym pomocna. Autorka stawia w niej szereg pytań – sobie i czytelnikowi. Skłania do wspólnej refleksji nad sobą, swoją wiarą i światem, w którym przyszło nam żyć. Nie jest nachalna. Nie narzuca odpowiedzi. Raczej stara się podpowiedzieć, podsunąć do rozważenia. Jest subtelna, nie drażni tonem mentorki, która wie lepiej. Przypomina pozornie oczywiste prawdy, o których w wirze spraw codzienności zwyczajnie zapominamy. O sile dobrego słowa, uśmiechu, modlitwy…  Dzieli się swoją wiarą i jej przeżywaniem, czyni to z radością i entuzjazmem małego dziecka. W czasach narastającego chaosu aksjologicznego i trawiącego naszą kulturę od ponad wieku relatywizmu, lektura Okruchów nieba… może być wytchnieniem i lekiem dla skołatanej duszy.

FORMAT: B6, OBJĘTOŚĆ: 120 stron, Oprawa miękka, ISBN: 978-83-65984-59-3a; Wydanie I 2021 r.
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę   19.90 zł

PODANIA I LEGENDY REGIONU TARNOWSKIEGO (książka + audiobook)

Polecamy pięknie wydaną książkę – świetny pomysł na prezent. Literacki język, piękne ilustracje, bogaty wstęp oparty na pracy badawczej oraz słownik nazw przedmiotów, miejsc oraz wyrażeń gwarowych czynią tę książkę wyjątkową. Legendy to nie tylko bajki z morałem. Legendy to często zapomniane źródła naszej tożsamości, zawierające mądrość minionych pokoleń. Z kart tej publikacji czytelnik dowiaduje się między innymi: jak powstał Wojnicz czy też Jadowniki Mokre; kim była piękna Ryksa z Góry Kokocz; jak wzniesiono kościoły w Gromniku i Żurowej; kim był dobry Spytko i co robił przy Rzece Łez. Nie brakuje też Melsztyńskich i Leliwitów, św. Stanisława oraz chłopskiego Ikara. Autorem tekstu jest Mateusz Olejnik, autorką ilustracji – Edyta Czachorowska. Dla miłośników audiobooków przygotowaliśmy legendy na płytce czytane wyjątkowym głosem Jerzego Turka.

Format: B5; Objętość: 208 str.; ISBN: 978-83-939629-3-8; Oprawa: twarda
   

KOLOROWANKI EDUKACYJNE – W ZESTAWIE TANIEJ                                                                                                     (5 kolorowanek w CENIE 4)

Polecamy naszą nową serię kolorowanek edukacyjnych dla dzieci (BOCHNIA, GMINA TYMBARK, POWIAT LIMANOWSKI, POWIAT GOŁDAPSKI I ŻABNO). W każdej z nich znajduje się 15 starannie dobranych ilustracji związanych z regionalną historią, tradycją (w tym najciekawsze sceny z legend) oraz dziedzictwem/współczesnością. Na tylnej stronie okładek umieszczone są kolorowe wersje wszystkich ilustracji.

W ZESTAWIE TANIEJ – 27,60 zł

Format: A4; Objętość: 20 str.; Rok wydania: 2020

NAIRAN POWIERNICY – powieść z gatunku fantasy >> 29.90 zł

Z przyjemnością prezentujemy Państwu debiut literacki Karoliny Salwowskiej, tegorocznej absolwentki Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. NAIRAN POWIERNICY to powieść z gatunku fantasy. Opowiada o smoczych powiernikach – wybrańcach bogów. Każdy z ośmiu smoków włada jednym z czterech żywiołów. Przez wiele lat powiernicy pilnowali pokoju między wszystkimi smoczymi plemionami na Wschodnim Nairan. Jednak gdy nadeszła noc Czerwonej Pełni wszystko się zmieniło. Narodzili się następcy starych powierników. Dwie smocze władczynie wykorzystały moment rozkojarzenia, by wywołać kolejną wojnę Ognia i Lodu. By jej zapobiec, powiernicy muszą połączyć siły ze smoczą zabójczynią i młodym magiem  mieszanej krwi… Zachęcamy do lektury.

Format: A5; Objętość: 238 str.; ISBN 978-83-65984-56-2; Karolina Salwowska; Wydanie I 2020 r.
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę   29.90 zł

BAJKI DLA DZIECI STARSZYCH – TOMIK POEZJI

Mamy dla Was NOWOŚĆ – tomik poezji młodego poety z Bogucic, który pisze pod pseudonimem Krea.k.tywny. Bajki towarzyszą nam chyba od zawsze. Potrafią przekazać rzeczy trudne do przekazania lub czasem wręcz niemożliwe, w sposób bardzo przystępny. To właśnie bajki wspaniale pobudzają wyobraźnię. BAJKI DLA DZIECI STARSZYCH, to zbiór wierszy, które z pewnością pobudzą Waszą wyobraźnię.

Format: A5; Objętość: 88 str.; ISBN 978-83-65984-47-0; Wydanie I 2020 r.

Z WOLI LUBOMIRSKIEJ DO LEEDS PRZEZ CUDZĄ ZIEMIĘ – WSPOMNIENIA TUŁACZKI Z POBYTU W INDIACH

Wspomnienia Heleny Chodor stanowią centralą część niniejszej publikacji. Zostały one jednak poprzedzone artykułem wprowadzającym pt. „Tułacze losy ludności polskiej na Wschodzie podczas II wojny światowej”, zawierającym wiadomości stanowiące kontekst dziejowy dla życiorysu bohaterki i zapisu jej wspomnień. Natomiast drugi tekst przynosi informacje biograficzne, pozwalające zapoznać się z tułaczym losem Pani Heleny. Całość wieńczy zebrany materiał fotograficzny. Pozostawiono także rysunki, jakimi Autorka ubarwiała swój zeszyt z zapiskami. Wszystko po to, aby ukazać ówczesny stan ducha i umysłu polskiej dziewczyny, tułaczki, która w tak młodym wieku doświadczyła dramatu wojny i tragicznych losów jej ojczyzny – Polski.

Format: A5; Objętość: 104 str.; ISBN: 978-83-65984-46-3; Wydanie I – 2020;
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę 49 zł

ŚW. JAN PAWEŁ II W MOICH WSPOMNIENIACH – KS. ANTONI TWOREK

Książka jest podziękowaniem ks. Antoniego Tworka  za dar wielu spotkań z kardynałem Wojtyłą, a następnie Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Publikacja jest zbiorem wspomnień autora związanych z papieżem – Polakiem. Bogata w fotografie oraz ciekawe dokumenty ukazuje życie i posługę kapłańską autora w parafii Chełm. To forma  podziękowania Bogu za dar kapłaństwa oraz owocne spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Format: a4; Objętość: 120 str.; ISBN: 978-83-65984-31-9; 2019; Tekst: ks. Antoni Tworek
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę   39.90 zł

MATEJKO MAŁO ZNANY – teka rysunków Jana Matejki ze zbiorów Serafińskich

W kolekcji pamiątek przechowywanych przez rodzinę Serafińskich na Koryznówce w Wiśniczu znajdują się mało znane i w większości dotychczas nie publikowane humorystyczne rysunki Jana Matejki. Powstawały one podczas częstych pobytów Matejków u szwagrostwa Serafińskich w Wiśniczu. Widzimy na nich mistrza w otoczeniu rodziny – żony Teodory i dzieci: Tadeuszka, Helenki, Beaci i Jerzego. Rysowane były na różnych większych i mniejszych kawałkach papieru. Niektóre z rysunków udało się uzupełnić cytatami z jej rodzinnych wspomnień. Rysunki humorystyczne Jana Matejki pokazują autora wielkich płócien historycznych jako człowieka uwikłanego, jak wszyscy, w prozaiczną codzienność i jako obserwatora różnych sytuacji, jakie życie przynosi.

Format: 21×21 cm; Objętość: 32 str.; ISBN: 978-83-65984-29-6; 2019; Tekst: M. Serafińska-Domańska
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę   19.90 zł

ATLAS FORM OCHRONY PRZYRODY POWIATU LIMANOWSKIEGO

Książka prezentuje walory przyrodnicze powiatu limanowskiego, który obfituje w wiele form ochrony przyrody, zaczynając od Gorczańskiego Parku Narodowego, poprzez cztery rezerwaty przyrody, 12 obszarów Natury 2000, kilkadziesiąt pomników przyrody, a kończąc na Południowomałopolskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Bioróżnorodność powiatu w połączeniu z przyrodą i kulturą stanowi niepowtarzalną całość. Książkę polecamy wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Beskidu Wyspowego i Gorców.

Format: A4; Objętość: 152 str.; ISBN: 978-83-65984-17-3; Wydanie I – 2020; Oprawa: twarda; Tekst: Joanna Piekło; zdjęcia: Paweł Bielak
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę   49.90

ŚLADAMI KUPCÓW I RYCERZY

Zapraszamy do aktywnego wypoczynku w gminie Leśna i jej okolicach. Ten wyjątkowy teren styku historycznych krain Górnych Łużyc i Dolnego Śląska przecina wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych. Śladami Kupców i Rycerzy to nowy szlak w kształcie pętli. 43-kilometrowa trasa przebiega przez obszar gminy Leśna oraz w części przez teren powiatu Liberec w Republice Czeskiej.

Format: A5; Objętość: 60 str.; ISBN: 978-83-63827-89-2; Autor: Paweł Bielak,  Anita Wł.-Bielak; Wydanie 1 (2017)

 

ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę

 

 

Z PORYWU WIARY – KOŚCIÓŁ I PARAFIA ŚW. PAWŁA APOSTOŁA W BOCHNI 1981-2018

 

To pamiątkowa księga dziejów parafii św. Pawła Apostoła w Bochni, kronikarski przekaz wydarzeń parafialnych, w tym o charakterze ponadlokalnym, znakomite opracowanie Jana Flaszy, i jego spojrzenie na walory architektoniczne i artystyczne kościoła, bogata kolekcja fotografii archiwalnych i współczesnych – ponad 320 zdjęć.

Format: 210×270 mm; Objętość: 232 str.; ISBN: 978-83-65984-07-4; Autorzy: Marek Gruca, Paweł Bielak, Jan Flasza;                                Projekt: Anita Wł.-Bielak; Wydanie 1 (2018)

 

ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę

koszyk  65,90

Jest to pierwsza tego typu, odrębna publikacja poświęcona wyłącznie dziejom kawalerii polskiej w węgierskich walkach wyzwoleńczych, a zarazem pełny obraz  powstania, organizacji i działania kawalerii polskiej na Węgrzech w latach 1848-1849. Autor przedstawia udział Polaków w Wiośnie Ludów, dzieje kawalerii Legionów Polskich na Węgrzech, działania 1. i 2. Pułku Ułanów Polskich w 1849 roku oraz losy siedmiogrodzkiej armii gen. Józefa Bema. Podkreślić należy wysoką staranność badawczą autora, ciekawy język oraz bogactwo materiału ikonograficznego, w tym wybrane fragmenty obrazu Jana Styki „Panorama Siedmiogrodzka” będące w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ciekawym uzupełnieniem całej publikacji są niezwykłe fotoreportaże: jeden prezentujący SPROWADZENIE PROCHÓW GENERAŁA BEMA DO POLSKI i drugi ukazujący TARNOWSKI SZLAK GENERAŁA JÓZEFA BEMA. Pozytywną recenzję książki wydali między innymi: Profesor zw. Dr hab. Aleksander Smoliński oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier – Andrzej Szpunar.

Format: B5; Oprawa: twarda; Objętość: 260 str.; Wydanie 1; Autor: Zbigniew Radoń
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę  49,90 zł

LEGENDY SOLNEGO GRODU – oprawa twarda

Książka jest zbiorem legend związanych z Bochnią. Ukazują one kształtowany przez stulecia górniczy charakter tego miasta. Bocheńska żupa jest w wielu przypadkach żywym tłem wydarzeń opisanych w legendach, a ich bohaterowie, to często górnicy.

Format: 20×20 cm; Objętość: 48 str.; ISBN: 978-83-63827-84-7; Wydanie I – 2016; Tekst: A. Ostrowska; Ilustracje: P. Błoński; Redakcja: P. Bielak
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę koszyk  24,90

 

LEGENDY ZNAD DUNAJCA I BIAŁEJ – oprawa twarda

Książka jest zbiorem dziesięciu legend związanych z powiatem tarnowskim, wybranych spośród dziesiątek tajemniczych opowieści pochodzących z okolic Dunajca i Białej. Wiele z nich dowodzi, że pracowitość, zaradność i religijność, to cechy, które od zarania dziejów odznaczały mieszkańców ziemi tarnowskiej.

Format: 21×21 cm; Objętość: 72 str.; ISBN: 978-83-63827-99-1; Wydanie I – 2016; Tekst: A. Ostrowska; Ilustracje: P. Błoński; Redakcja: P. Bielak
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę koszyk  24,90 zł

 

LEGENDY SOLNEGO GRODU – oprawa miękka

Książka jest zbiorem legend związanych z Bochnią. Ukazują one kształtowany przez stulecia górniczy charakter tego miasta. Bocheńska żupa jest w wielu przypadkach żywym tłem wydarzeń opisanych w legendach, a ich bohaterowie, to często górnicy.

Format: 20×20 cm; Objętość: 48 str.; ISBN: 978-83-63827-87-8; Wydanie I – 2016; Tekst: A. Ostrowska; Ilustracje: P. Błoński; Redakcja: P. Bielak
ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę koszyk   9.90

 

POWIATOWY PROGRAM WSPOMAGANIA – RAPORT

Publikacja stanowi Raport z przebiegu wdrażanego projektu realizowanego przez Powiat Tarnowski „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli – drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”. Książka ukazuje wspieranie szkoły w podstawowych dziedzinach jej pracy: dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wskazuje również w jaki sposób nauczyciele i uczniowie poprzez dobrze ułożone między nimi wzajemne relacje współpracy, mogą osiągać szereg sukcesów, rozwijać wszechstronnie zainteresowania i utrwalać pozytywne efekty ich współdziałania. Raport może stanowić cenny podręcznik zawierający materiał umożliwiający tworzenie w szkołach nowego modelu ich wspomagania i wsparcia.

Format: B5; Objętość: 142 str.; ISBN: 978-83-63827-60-1; Wydanie I – 2015; Projekt i skład: Anita Własnowolska-Bielak; Opracowanie i redakcja: prof. nzw. dr hab. Edmund Juśko

ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę

SKARBY Z BABCINEJ SZUFLADY

Książka jest zbiorem sprawdzonych przepisów, które niejednokrotnie przekazywane były z pokolenia na pokolenie w zaciszu domowego ogniska i nigdy wcześniej nie mogły gościć w kuchniach całego regionu i poza nim. Publikacja powstała dzięki współpracy wielu podmiotów jakimi są gospodynie domowe, rybacy, wędkarze oraz mieszkańcy obszar LGR DRWĘCA. Dzięki niej kultywowane są najstarsze tradycje i zwyczaje panujące w wiejskiej kuchni, które przekładają się na smak i indywidualność potraw w niej wytwarzanych.

Format: B5; Objętość: 52 str.; ISBN: 978-83-63827-12-0; Wydanie I – 2015; Projekt i skład: Anita Własnowolska-Bielak; Redakcja: Paweł Bielak

ksiazka_guzik4Przeglądaj książkę

RODO